Talino epizodai

Šį kartą pasakojimas bus kiek kitoks. Šį kartą ir kelionės tikslas buvo kitoks. Taline atsidūriau dėl jaunimo mainų, kuriuose sudalyvavau Innovative generation pagalba. Apie projektą galima papasakoti nemažai: apie ten buvusius žmones, nagrinėtas temas, naujai išmoktus įgūdžius ir t. t. Summa sumarum, praeitas projektų rašymo pradžiamokslis, sutikta be galo analitiškai į gyvenimą žvelgianti Psichologė, Filosofas, analizuojantis kriptovaliutas, savęs ieškanti ir dėl muzikos pamišusi Kraštietė, politikos mokslų Doktorantė, kuri kaip atostogas nuo daktaro disertacijos rašymo pasirinko šį projektą, keli labai daug žinių ir įgūdžių apie jaunimo užimtumą ir projektus turintys dalyviai iš Makedonijos, Bosnijos ir Hercegovinos ir dar daug daug kitų labai įdomių žmonių.

IMG_9326-2s
Dalis mano aprašytų jaunuolių, su kuriai vėliau vykome susipažinti su Talinu
IMG_9388-2s
Mano įdomiųjų pokalbių draugė, Psichologė

 Iš esmės visas savas žinias, ką kur ir kaip aplankyti grindžiau google paieškos rezultatais ir dar pasiklausinėjau vieno iš projekto kuratorių, kuris jau metus buvo praleidęs Estijoje. Taline neteko tiek jau daug ir pabuvoti, bet jau kiek pamačiau, tiek surašau Jums!

Objektai

Toompea pilį pastatė XIII– XIV amžių sandūroje. Jos pavadinimo kilmė ne tokia ir unikali – kalnas, ant kurio buvo pastatyta pilis, vadinosi lygiai taip pat. Visi buvę pilies “savininkai“ iš ties mėgo keisti tiek interjerą, tiek eksterjerą pagal tuometines madas ir individualų skonį. Paskutinis toks “paturbinimas“ – barokinis fasadas. Dabar pilyje yra įsikūręs Estijos parlamentas – Riigikogu. Išties, norisi palyginti: pilis bent jau simboliškai tai tikrai ir panaši į mūsiškę – Gedimino, yra šalies pasididžiavimas ir simbolizuoja šalies nepriklausomybę.

1_2
Toompea pilis nuo amžių amžinųjų vis buvo užpuldinėjama, keičiama, perstatoma ir pristatoma, tačiau vis tiek išlaikė savas pirmines formas.

Lyrinis nukrypimas: Ekskursijos po pilį nuo pat pirmadienio iki penktadienio yra nemokamos, tiesa reikalingos rezervacijos (tai išsigooglinau jau post factum).

1
Barokinis pilies priestatas /  naujasis fasadas. Čia darbus nudirbti susirenka šalies parlamentas.

Antrasis mano nusižiūrėtas objektas: Maiden bokštas (muziejus – kavinė) buvo pastatytas XIV amžiuje. Tuometinė jo paskirtis, žinoma, buvo gynyba. 1970 metais bokštas buvo transformuotas į turistų jau pamėgtą kavinę – restoraną  – muziejų. Pro šio restorano langus matyti Danų karališkasis sodas – dar vienas lankytinas objektas Taline. Taigi, kas nenorėtų prisėsti ir išgerti kavos puodelį Kauno ar Trakų pilyje? Tai galima padaryti Taline, pripažinkite, juk primena šiek tiek. 🙂

 

Alexander Nevsky katedra yra tiesiai priešais barokinį Toompea pilies fasadą. Katedra  buvo pastatyta tipiniu to meto rusų kultūros atgimimo stiliumi ir yra didžiausia rytų ortodoksų cerkvė Taline. Ji gausiai dekoruota ir turi 11 varpų. Kaip kažkada mano post’e apie Estiją jau aprašyta katedra, taip ir ši sovietmečiu vis dėlto nebuvo išlaikyta nepaliesta ir nesuniokota. Tik atgavus nepriklausmybę buvo imtasi atstatymo darbų. Paminėtina, kad buvo netgi svarstyta šią Katedrą nugriauti, mat ji nebetinka prie besikeičiančio senamiesčio vaizdo, o ir parlamentui būtų vietos kur išsipėsti. Visgi bent  kol kas šių planų atsisakyta.

3
Alexander Nevsky Katedra pastatyta XX amžiaus pradžioje buvo laikoma Rusijos imperijos dominavimo simboliu: tiek politiniu, tiek religiniu.
4.
Estijos Nacionalinė biblioteka buvo atidaryta 1919 m. gruožio 21 dieną. Šioje nuotraukoje matote naują bibliotekos pastatą, kuris buvo baigtas statyti 1993 m. Šiandieną biblioteka pritraukia lankytojus ne tik knygomis, bet ir įvairiomis parodomis, kuriose eksponuojamos nuotraukos ir meno kūriniai.

Teko pasivaikščioti bibliotekoje. Pirmajame aukšte tuo metu vyko mugė, kur žmonės pardavinėjo knygas, savo rankų darbo kūrinius. Labai nustebino prie mūsų priėjusi viena estė, kuri tiosiog pradėjo kalbinti, iš kur esame, ką veikiame, palinkėjo geros dienos ir nuėjo. Dabar pagalvokime, kiek lietuvių taip prieitų ir pasikalbėtų… 🙂

 

Lyginant su kitomis Šiaurės Europos šalimis, Talino senamiestis yra vienas tarp geriausiai išsaugojusių viduramžių architektūrą. Talino senamiestis šiandieną yra pilnas restoranų, barų, muziejų, galerijų, atgaivinančių istorinio centro gyvenimą.

 

Kaip ir Vilniaus, taip pat ir Talino senamiestis yra įtrauktas į UNESCO saugomų vertybių sąrašą.

IMG_9399-2s

Šiandieną Talinas yra laikomas vienu pažangiausių miestų Europoje. Turbūt žinote, kad būten Estijoje buvo sukurtas Skype. Čia yra įkurti pagrindiniai Europos Sąjungos IT biurai, NATO kibernetinio saugumo centras. Talinas patenka į labiausiai išsivysčiusių pasaulio miestų dešimtuką!

 

Estijoje nebūtina aplankyti muziejų, kad išvystumėte meno kūrinių. Taline galite surasti grafitti meno darbų beveik visur. Šie spalvingi, detalūs darbai gali būti atrandami tokiose vietose kaip Võru, Linahall ir netgi mažuose miesteliuose. Žinoma, grafitti Estijoje oficialiai yra uždrausti, tačiau čia galima atrasti labai orginalių gatvės meno kūrinių.

 

 

 

 

Ir galiausiai po 9 dienų viešnagės Estijoje ir ilgo pasivaikščiojimo Talino senamiesty, siaučiant žvarbiam vėjui buvo tikrų tikriausias malonumas pamatyti plėvesuojančią Lietuvos vėliavą ir čia įsikūrusią Lietuvos valstybės ambasadą. Visur gerai, bet namuos geriausia!

 

 

Linkėjimai, Jovita

Papildomai informacijai: 
https://www.visittallinn.ee/eng/
https://www.visitestonia.com/en/
https://www.inyourpocket.com/tallinn/
https://www.traveller.ee/blog/tallinn/top-9-coolest-abandoned-places-in-estonia/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s