Kai norisi netoli ir kokybiškai praleisti savaitgalį – Lenkija

Jau pavadinimas signalizuoja, kad laukia kažkas įdomaus ir esančio visai čia pat. Na, tas čia tap sąlyginai arti… Tiesa, į Varšuvą, besikeisdami, nuvykome lengvuoju automobiliu, tad 6 valandos kely ir tu jau vietoje. Nepamirštant, kad laikas tėra realiatyvus dalykas,  šiandien norime pristatyti du objektus, vertus Jūsų dėmesio bet kuriuo metų laiku! Koperniko muziejus ir Varšuvos zoologijos sodas. (Lankėmės čia gruodį, tad ir patį tekstą norėjosi pavadinti kaip nors žiemiškai, bet ką čia būsi suprastas, gegužės vidury besišvaistydamas žiemos panegirikomis.)

Tad ilgai netempkime gumos ir pasipasakokime:

Koperniko Muziejus (Centrum Nauki Kopernik)

180px-Nikolaus_Kopernikus pa
Nikolaus Kopernikus

Nikolas Kopernikas (1473–1543) buvo lenkų astronomas, matematikas ir ekonomistas. Jo didingiausias ir kartu paskutinis veikalas „De Revolutionibus Orbium Coelestium“ („Apie dangaus sferų sukimąsi“) buvo išleistas 1553 m., prieš pat paties mokslininko mirtį. Knygoje buvo paminta  Krikščioniškoji pasaulio samprata ir pareikšta, kad Žemė per parą apsisuka aplink savo ašį, o per metus apskrieja aplink Saulę. Tokie eretiški pareiškimai, kirtosi su teisingąja geocentrine pasaulio supratimo teorija. (Tiesa, kiek žinau, XXI amžiuje tebėra žmonių ją tebetikinčių.) Tad gal ir gerai, kad vos išleidus šį veikalą, Kopernikas pasimirė, mat būtų dar ir jam liepta susideginti, kaip kad bažnyčia pasielgė su jo pasekėju, dar vienu garsiu mokslininku Galileo Galilejumi (1564 – 1642) už “eretiškus“ pramanus. Tiesa, knyga katalikiškame pasauly buvo draudžiama, iki tol kol buvo nuspręsta, kad deja deja  ne Žemė – visatos centras.

Ilgą laiką Koperniko kapo vieta net nebuvo žinoma. Tačiau, pripažinkime, lenkai moka didžiuotis savais. 2004 m. atradus kapą, o 2005 m.  naujai atidarius inovatyvų mokslo muziejų, netruko jį pavadinti Nikolajaus Koperniko vardu (Centrum Nauki Kopernik).

 

IMG_5125-2

Šiandieną muziejus yra vertinamas kaip vienas geriausių Lenkijoje bei visoje Europoje. Čia galima aplankyti daugiau nei 450 interaktyvių eksponatų. Nuo atidarymo jame jau spėjo apsilankyti daugiau nei milijonas lankytojų!

 

01_2

 

Muziejų galime laikyti nepakartojama erdve, kur ekspozicijos pagalba kiekvieną dieną daugiau nei tūkstantis lankytojų gali iš naujo atrasti mus supantį pasaulį ir jame egzistuojančius dėsnius.

02_3

 

O kokie mūsų pačių vertinimai? 9/10! Ir tik  dėl to, kad muziejaus mažoje užkandinėje maisto pasirinkimas buvo nelabai jau koks, o ir kava prastokai gėrėsi…  Mes priekabūs? Patikėkite manimi, po 5 valandų, klaidžiojant nuo vieno įdomaus “eksponato“ prie kito, tikrai išalksti. 🙂

 

Tiek studijų metu, tiek keliaudama esu aplankiusi iš ties nemažą kiekį muziejų.  Dažniausiai šalių tradicijos, pirminis įvaizdis, kokia gi ta šalis yra ir kokiu keliu eina, bene geriausiai atsispindi muziejuose. O Koperniko muziejus, kuris turbūt negali būti laikomas tradiciniu muziejumi, buvo vienas įspūdingiausių, mano aplankytų.

01Tikrų tikriausia dedikacija mokslui ir didžiajam lenkų mokslininkui. Čia iš naujo atrandi fizikos dėsnius, kuriuos mokytojas liepė išmokti skaitant knygas, ir pažvelgi į mokslą šiek tiek smalsiau. Tai yra vieta, skirta tiek vaikams tiek suaugusiems. Ir tik pradžioje matai nedrąsiai tėvelius, vedžiojančius vaikus, kol galiausiai patys imasi eksperimentų, pamiršdami savo suaugėlio statusą, vedami smalsumo.

 

 

 

Varšuvos Zoloogijos sodas (Warszawskie Zoo) 

Varšuvos Zoloogijos sodas užima beveik 40 hektarų plotą, o kiekvienais metais pritraukia apie 1 milijoną lankytojų! Čia namus atrado apie 4 200 gyvūnų, kurie atstovauja daugiau nei 500 skirtingų gyvūnų rūšių!

 

This slideshow requires JavaScript.

Šis zoologijos sodas dar yra garsus tuo, kad čia Antrojo pasaulinio karo metais buvo slepiami iš Varšuvos geto pabėgę žydai. Zoologijos sodo savininkai Janas ir Antonina Żabiński patys rizikuodami gyvybe, išgelbėjo šimtus žydų ir išgabeno juos iš Varšuvos geto. Ši istorija buvo papasakota knygoje „Zoologijos sodo prižiūrėtojo žmona“ (Diane Ackerman), o vėliau pastatymas ir kino filmas (2017).

IMG_5408

II Pasaulinio karo metais zoologijos sodas buvo subombarduotas, didžioji dauguma gyvūnų neišgyveno. Vokiečiams užėmus Varšuvą, dauguma “vertingų” gyvūnų rūšių buvo išvežta į Schorfeide rezervatą Vokietijoje. „Nevertingi“ gyvūnai buvo nušauti, o zoologijos sodas – uždarytas.

Janas Żabinski buvo stipriai sužeistas 1944 m. Varšuvos sukilimo metu ir pateko į kalėjimą.  Jam sugrįžus iš kalėjimo ir karui pasibaigus, sodas buvo vėl atidarytas 1949 m.

06

Šiandieną mūsų lankyto Varšuvos zoologijos sodo išdėstymas buvo baigtas 2003 m. Čia galima surasti du lauko ir vieną vidaus baseinus. Taip pat yra įrengti individualūs aptvarai ir vidaus pasivaikšiojimo aikštelė Afrikos drambliams.

 

Koks mūsų vertinimas? 8/10. Ir vėlgi ne sode problemos buvo, o mumyse. Kas gi žiemą, šalty, nori labai ilgai vaikščioti po tokio dydžio zoologijos sodą? Na, nelabai kas, tad ir mes buvome bene tie vieninteliai lankytojai sekmadienio popietę užsukę pasmalsauti. Įsivaizduokite, kaip gera ateiti čia vasaros dieną, kramsnoti rankose tirpstančią ledų porciją ir slampinėti nuo kampo prie kampo, bandant atrasti dar vieną nematytą gyvūną. Žinau, man pačiai turbūt tėra tekę lankytis mūsiškiame Kauno zoologijos sode, tad palyginti su kuo nelabai ir yra kaip. Bet drąsiai galiu teigti, kad šis zoologijos sodas paperka sava istorija, gilia, skaudžia ir kartu iš ties didinga.

Šią savaitę mes persikelsime į saulėtąjį Tailandą! Į šalį, kurioje turistus stebina nepakartojama kontrastų įvairovė. Šioje šalyje miesto centre galima išvisti milžinišką dangoraižį ir šalia jo mažytę trobelę. Arba šalia kelių žvaigždučių restorano galima rasti mažą motorolerio priekabą, kurioje vietiniai gamina ne ką prastesnius už restoraną patiekalus! Tad griebkite savo įsivaizduojamą lagaminą ir šokite su mumis į įsivaizduojamą lėktųvą į Tailandą, kur jūsų lauks kaitri saulė, drėgnas oras, nepamirštami ispūdžiai ir neįtikėtinų nuotykių kupina kelionė!

 

This week we are going to move to Thailand! This country excites tourists with its unique variety of contrasts. In this country in a centre of a city you can see a huge skyscraper and beside it, there can be a little hut. Or beside of few start restaurant there can be a small trailer kitchen, where locals are making really good meals! So grab your imaginary luggage and jump together with us into imaginary plane to Thailand, where you will find the hot summer, extra humid air, unforgettable impressions and unbelievable adventures!

IMG_6818
Ačiū, kad skaitėte, mielieji.        – Jovita

 

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s