Išprotėjęs Metropolis

“Išprotėjęs Metropolis“ – būtent tokia mintis šovė į galvą, kai pirmą kartą žengiau į perpildytą Niujorko autobusų stotį klausydamas Lilas ir Innomine kūrinio. Jau pačioje autobusų stotyj žmonių minia tikslingai judėjo tik jai žinomomis kryptimis. Tarp jų buvau ir aš – visiškai nepažįstantis miesto turistas, kuris susigalvojo pailsėti nuo darbų ir aplankyti bene populiariausią JAV miestą.

6-2
Gatvė šalia autobusų stoties

Turiu pripažinti – neturėjau jokio plano. Buvau girdėjęs apie kelias vietas Niujorke tokias kaip Times Square, Central park, Empire State Building ir Statue of Liberty. Todėl išėjęs iš stoties, greitai susivedžiau šias vietas į Google Maps ir patraukiau link artimiausio taško – Times Square.

Untitled-side
Kelionės maršrutas su vietomis, kurias verta aplankyti

Spalvotas Times Square

Times Square – tai nedidukė aikštė, supama milžiniškų pastatų, kuriuose yra įsikūrusios garsiausius pasaulio prekės ženklus atstovaujančios parduotuvės. Ant kiekvieno iš tų pastatų kabėjo po kelias iškabas, kurios šiai vietai savotiškai pridėjo gyvybės tonų, o tamsesniu dienos metu – netgi apšvietė aikštę ryškiomis spalvomis.

 

IMG_2567-2
Times Square aikštė

Svarbu paminėti, kad šios vietos pavadinimas kilo nuo čia dar XIX a. įkurtos „The New York Times“ laikraščio redakcijos, kurios pastatą pastebėjau iš karto. Tai 25 aukštų dangoraižis su 18 aukšte įrengta apžvalgos aikštele, iš kurios galima stebėtis Times Square apylinkėmis.

Apie apžvalgos aikštelę sužinojau iš lankstinukus dalijusių žmonių, kurie įkyriai kviesdami apsilankyti pastate siūlė įsigyti bilietus. Atsisakiau. Vis dėlto po kurio laiko susimasčiau, kad gal visai faina būtų pažiūrėti į Niujorką iš viršaus, todėl pasigavęs Wi-Fi artimiausioje kavinėje pradėjau Googlinti apie apžvalgos aikšteles. Pasirodo, kad Niujorke jų yra kelios ir aukščiausiai įrengta apžvalgos vieta yra World Trade Center pastate.

Nepakartojamas gatvės menas

Nors kelią iki World Trade Center sudarė beveik penkios mylios, nusprendžiau nuvykti iki vietos pėsčiomis eidamas Brodvėjumi – garsiąja Niujorko gatve.

IMG_2906-2-side-2
Pakėliui į World Trade Center

Pakeliui sutikau nemažai žmonių, kurie vaidino gatvėje. Vieni, persirengę į animacinių filmukų herojus, kvietė eiti į kinoteatrus ar parduotuves, kiti – dalijosi savo idėjomis apie politiką ir pasaulį bei maloniai kvietė nusifotografuoti su jais už nedidelį simbolinį mokеstį. Turiu pripažinti, kad tie aktoriai yra tikri profesionalai su kokybiškais kostiumais, mat ištobulinti personažų balsai ir elgesys buvo puikiai perduotas žiūrovams.

Be aktorių Niujorko gatvėse galima sutikti nemažai gatvės menininkų, kurie naudodami pieštukus ar dažus tiesiog vietoje piešia paveikslus. Tarp jų galima buvo rasti karikatūrų, JAV simbolikos, Niujorko panoraminių vaizdų. O geriausia yra tai, kad patys menininkai su mielu noru rodė piešimo procesą ir be to – leido tai filmuoti ar fotografuoti. Pasinaudojau ta proga ir sustojęs prie vieno iš menininkų stebėjau, kaip jis, naudodamas kelis dažų balionėlius ir kelis įrankius, pasakiškai gražiai nupiešė Manheteno panoramą.

 

This slideshow requires JavaScript.

Man dar šiek tiek paėjus, akis pritraukė keli jaunuoliai, kurie atkakliai kvietė žmones įvertinti jų akrobatinius sugebėjimus. Mane tai visai sudomino ir jau po kurio laiko kartu su dar pusšimčiu žmonių mes stebėjome šou. Ogi jis buvo labai paprastas – jaunuoliai šokinėjo per žmones. Viskas prasidėjo nuo vieno žmogaus, po to buvo sustatyti du, tada trys… Baigėsi tuo, kad vienas iš akrobatų sugebėjo peršokti dešimt žmonių, nelietęs ne vieno iš jų! Žinoma, po šou jaunieji akrobatai užsiminė apie simbolinį mokestį, maloniai prašydami žiūrovų papurtyti savo pinigines į juodą maišelį.

Apatinis Manhetenas ir One World Trace Center

Pasitraukęs iš Brodvėjaus gatvės, pajudėjau tiesiai link One World Trade Center. Turiu pripažinti, kad kelias buvo šiek tiek nuobodesnis nei einant Brodvėjumi, tačiau pasirinkęs tiesiąją tikslą pasiekiau žymiai greičiau. Išties smagus faktas yra tas, kad, keliaujant link tikslo, man neprireikė navigacijos – pastatas yra aukščiausias iš aplinkui esančių ir pastebimas iš tolo.

Ir štai po kurio laiko jau buvau prie One World Trace Center durų. Atidaręs duris pamačiau minią žmonių, kurie laukė eilėje įsigyti bilietą, mat tam, kad užkiltum į apžvalgos aikštę, kuri yra įrengta 100-102 aukštuose, reikia susimokėti mokestį. Išsigandęs eilių, išėjau laukan, kur mane greitai pastebėjo žmonės ir pasiūlė įsigyti įėjimo bilietą pas juos. Pažiūrėjau į tai gana skeptiškai, tačiau paprašiau jų parodyti licenciją, ką jie pateikė be jokių papildomų klausimų. Įsitikinės, kad nieko įtartino čia nėra, įsigijau pas juos bilietą ir galėjau judėti tiesiai link lifto.

Kelionė liftu visai neužtruko, kadangi kol kilome galėjome žiūrėti video su įgarsinimu, kur buvo pasakojama World Trade Center pastatų istorija. Viršuje mūsų laukė stulbinantys vaizdai.

 

This slideshow requires JavaScript.

Puikios oro salygos leido žiūrovams pamatyti visą Niujorko miestą beveik iki jo ribų! Į vieną pusę matomumas buvo iki pat Atlanto vandenyno pakrantės, todėl galėjome mėgautis Bruklinu ir Manhetenu, juos jungiančiais tiltais bei visa rytinio miesto panorama! Kitoje pusėje mūsų laukė New Jersey valstijos vaizdai bei Niujorko įlanka, kurios centre nuo 1875 metų karaliauja Laisvės statula.

Deja, iki jos man taip ir nepavyko nusigauti.

Nusileidęs žemyn nuėjau prie 9/11 memorialo, kuris niujorkiečiams primena Rugsėjo 11-osios teroro aktą, per kurį žuvo beveik trys tūkstančiai žmonių. Jų garbei vietose, kur stovėjo dangoraižiai-dvyniai, buvo pastatyti du memorialai.

Bruklinas

Neužilgo pajudėjau link Bruklino, kurį nuo Manheteno skiria East River. Per upę yra nutiesti du tiltai – vienas vadinamas Manheteno tiltu, kitas – Bruklino. Kadangi buvau arčiau Bruklino tilto, pasirinkau jį ir jau po dvidešimties minučių ėjau juo.

Tai yra vienas iš seniausių tiltų JAV, pastatytas 1883 metais. Tuo metu tai buvo ilgiausias pakabinamas tiltas visame pasaulyje! Bruklino tiltą laiko du akmeniniai, granitu papuošti bokštai, ant kurių metalinių virvių pagalba yra pakabinta platforma. Tilto ilgis siekia 1800 metrų ir galiu pasakyti – pereiti jį nėra lengva, mat tiltą kertą daug žmonių ir eismas čia yra tikrai intensyvus.

3
Bruklino tiltas ir Manheteno panorama

Kitoje tilto pusėje mane pasitiko Bruklinas. Kadangi jau vakarėjo, nespėjau skirti Bruklinui daugiau laiko, tik pasivaikščiojau jo pakrante, iš kur dar kartą pasigrožėjau Manhetenu ir pajudėjau link Empire State Building – Manheteno centro.

Nenurimstantis naktinis miestas

Grįždamas pasirinkau kitą maršrutą – ėjau pro Manheteno tiltą, kur pasimėgavau naktinio Niujorko vaizdais. Norėčiau pastebėti, kad naktį miestas ne kiek nenurimta ir gatvėse yra ne ką mažiau žmonių negu dieną. Kamščiai naktį taipogi sumažėja tik nesmarkiai.

5-3
Naktinio Manheteno pakrantė. Vaizdas iš Manheteno tilto.

Taigi, pasirinkęs intensyvesnį tempą, gana greitai pasiekiau Empire State Building, kur spėjau užkilti į dar vieną apžvalgos aikštelę, mat po World Trade Center vaizdų užsimaniau pamatyti naktinio miesto panoramą!

5-1
Naktinis Niujorkas. Vaizdas iš Empire State Building

Taip ir baigėsi pirma diena Niujorke. Intensyvi, bet kupina įspūdžių iš centrinio ir apatinio Manheteno.

Pakeliui į centrinį parką

Pasikalbėjęs su kolegomis iš Niujorko gavau patarimų, kad tikrai verta nueiti iki Švento Patriko katedros, bei apsilankyti Centriniame parke. Kadangi katedra buvo visai netoli autobusų stoties, nusprendžiau, kad būtų patogiau ją aplankyti pirmiau, o parką – vėliau.

Kirtęs porą gatvių pasiekiau vietą, kur tarp kelių dangoraižių ir stovėjo Šv. Patriko katedra, kuri laikoma neogotikos stiliaus šedevru! Tai viena iš didžiausių katalikų bažnyčių visose JAV. Katedra buvo statoma dvidešimt metų – darbai baigti 1878 m. Tuomet tai buvo vienas didžiausių pastatų Manhetene, o ir visame Niujorke.

 

Po kelių akimirkų patraukiau link Centrinio parko. Pakeliui praėjau šalia vieno iš Trumpo viešbučių bei apsilankiau Apple parduotuvėje. Iš tiesų šiek tiek linksma ir juokinga: tuo metu nebuvo išleista jokių naujų Apple įrenginių, tačiau parduotuvė buvo tiesiog užgrūsta! Gal kažką ne taip supratau?

Visai netoli Apple parduotuvės buvo įėjimas į Centrinį parką. Ten ir nuskubėjau, išėjęs iš jos. Buvo labai gera ateiti į vietą, pilną gamtos. Natūralios gamtos.

IMG_2957-2
Centrinio parko gamta

Niujorkiečiai ateina į parką sportuoti, ilsėtis arba mokytis. Ir ne veltui! Juk šviežesnis oras padeda organizmui atsipalaiduoti, geriau įsisavinti informaciją. Nemažai žmonių ateina pasivaikščioti ir pasigrožėti laukiniais gyvūnais, kuriuos dažnai galima pamatyti prie vandens telkinių.

Svarbu paminėti, kad Centriniame parke yra įrengtas zoologijos sodas, kuris Lietuvos mastu yra milžiniškas. Jame galima sutikti labai egzotiškų gyvūnų, tokių kaip Grizli mešką arba beždžiones, kurios leidžia didžiąją dalį laiko kartu, susipynusios uodegomis. Be to, gyvūnams čia yra sukurtos labai palankios gyvenimo sąlygos, pavyzdžiui, įrengti dideli narvai ir pritaikyta gyvūnams tinkama temperatūra.

IMG_2981
Centrinio parko zoologijos sode

Vaikščiodamas po zoologijos sodą praleidau didžiąją dienos dalį, todėl išėjus iš jo nusprendžiau paskubėti į metro ir traukti link autobusų stoties, iš kur pajudėjau namo – į Naująjį Džersį.

Pabaigai

Toks yra tas Niujorkas. Vieniems tai svajonių miestas, kitiems – ne. Kaip bebūtų – kiekvienam patariu jį aplankyti ir pajausti tą amerikietišką dvasią!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s